Nabídka

 

Masáže jsou nejstarším léčebným prostředkem, který se užívá k odstranění bolesti, navození dobré nálady a k zotavení svalstva již po celá tisíciletí. Masáže  představují vhodné obohacení péče o celé lidské tělo a jeho zdraví a také kondici. Pokud Vás například trápí bolesti nohou nebo zad, mohou Vám masáže pomoci. V dnešní uspěchané době plné stresu a nervozity jsou masáže perfektní součástí relaxace.

Metoda se využívá nejen k léčbě bolesti pohybového aparátu (ortopedických, neurologických, revmatických), ale i při onemocnění vnitřních orgánů. Na zádech se v oblasti příčné segmentace vyskytují citlivá místa, která  se označují jako spoušťové nebo maximální body. V myšleném systému akupunktury se tyto body označují jako body poplachu, případně souhlasu. tyto body jsou svou polohou na zádech charakteristické pro jednotlivé, poruchou postižené, orgánové systémy. Jsou prsty dobře hmatné, většinou citlivé, někdy dokonce výrazně bolestivé. Běžně bychom je označili jako zatvrdliny, odborně jako gelosy. Jedná se nahromadění škodlivin ve vazivu pod kůží nebo i hlouběji ve svalech. Příkladem budiž zatvrdlina nad rameny, kam si někdy při únavě instinktivně saháme a místo mneme. Tyto chorobně změněné okrsky tkáně, vzniklé na základě poruchy funkce vnitřního orgánu, se samy stávají dalším samostatným centrem potíží a jejich vztah k vnitřním příčinám se ztrácí. Mluví se pak o bolestech v zádech a léčí se pouze záda, většinou páteř. Tak, jako je vznik těchto kritických míst ovlivněn poruchou zevnitř, tak je naopak jejich léčením možno ovlivnit vnitřní poruchu, která k jejich vzniku původně vedla. Už jenom z tohoto důvodu je komplexní tělesné vyšetření pacienta velmi důležité a laboratorními metodami nenahraditelné. Jeden slavný lékař, Augustus Bier, se k tomu vyjádřil takto, ‘Co jsme získali rentgenovým vyšetřením, to se nám ztratilo z konečků prstů’

Lidský organismus se skládá z beztukové tělesné hmoty (FFM), která je tvořena vodou, minerálními látkami a svalovou hmotou (proteiny). Druhou složkou je tuková hmota, kterou můžeme lokalizovat v podkožní, útrobní (viscerální) a v nitrosvalové tkáni, přičemž nejvíce tuku se ukládá v podkoží.

U zdravých dospělých osob můžeme procentuální zastoupení jednotlivých složek těla považovat za konstantní. S přibývajícím věkem roste podíl tukové hmoty a klesá podíl vody. Významné rozdíly ve složení těla jsou také v rámci pohlaví, kdy ženy mají vyšší obsah tuku než muži. 

Teplo se přenáší do těla z kamenů jejich přiložením na pokožku. Čím delší je dotyk a tedy i přenos, tím hlouběji tepelné záření proniká ke svalům a kloubům. Teplo může proniknout svalovou vrstvou až do hloubky několika centimetrů. Po použití horkých kamenů je pokožka více červená, což značí zvýšení krevního toku. Také dochází k vasodilataci (rozšíření cév a kapilár) a k nárůstu krevního tlaku v kapilárách, protože krev odchází z překrvených oblastí. Zvyšuje se tlak v červených a bílých krvinkách. Každé další navýšení vnitřní teploty (cca o 1°C) zrychlí metabolismus o přibližně 10-15 %. Horké kameny stimulují oslabené partie, zvyšují mikrocirkulaci, zrychlují buněčný metabolismus, krevní a mízní oběh a též urychlují odstraňování škodlivin a toxinů.

Vkládáním barevných tejpovacích pásek na kůži nese název Kinezio taping (K-taping). Je znám také jako Kinesio tape, K-Tape, Medi-Tape nebo Aku-Tape, česky K-Tajp a podobné. Různé jiné názvy se užívají z důvodu ochraných známek. Metoda Kinezio tapingu byla vyvinuta na začátku sedmdesátých let japonským chiropraktikem Dr.Kenzo Kasem a do Evropy se dostala přes USA. Kinesiotaping je terapeutická metoda používaná k léčbě akutních  i chronických potíží pohybového aparátu. Kinesio tape je v podstatě pružná bavlněná páska, která při správné aplikaci snižuje bolest, umožňuje rychlejší hojení a ovlivňuje správnou funkci svalů. Dva základní způsoby, kterými kinesiotaping působí na naše svaly, jsou stimulace kožních receptorů a rozšiřování intersticiálního prostoru. Kinesio tape působí na kožní receptory už jen tím, že je na kůži nalepen. Ty potom mozku dané místo 24 hodin denně připomínají a tělo se na danou partii více soustředí. Základní metoda Kinesiotapingi spočívá v tom, že kinesio tape lepíme na nataženou partii s nulovým napětím. Když se potom partie nevrátí do klidové polohy, kůže se zkrátí, ale kinesio tape zůstane stejně dlouhý. Tento rozdíl v délce způsobí pro kinesiotaping tak typické zvlnění, to má za následek nadzvednutí pokožky čímž se rozšíří intersticiální prostor mezi svalem a kůží. To umožní lepší proudění lymfy a krve a sníží se tlak na cévy. Tím kinesiotaping urychluje hojení. Využití kinesiotapingu je však daleko širší a dá se využít téměř při jakékoli komplikaci spojené s pohybovým aparátem.

Skvělý dárek pro vaše blízké.